2018-09-04
Šventė „Tau, Vilniau!“: Už miestą tau ir man

„Už miestą tau ir man“. Toks naujas šūkis šiemet suvienijo kasmetinės šventės, kuri tradiciškai yra tapusi skirtumus dėl negalios ištrinančiu renginiu, dalyvius.

 Jau tapo gražia tradicija kiekvienų metų rudenį, „Sostinės dienų“ metu, Katedros aikštėje organizuoti šventę „Tau, Vilniau!“. Šventė tapo tradiciniu Vilniaus miesto kultūros renginiu, kuris prisideda prie neįgaliųjų ir negalios neturinčių žmonių suartėjimo. Šį renginį nuo 2003 metų organizuoja Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“. Renginį, kaip ir praėjusiais metais, globoti sutiko Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Renginys iš dalies finansuotas Neįgaliųjų reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vilniaus miesto savivaldybės, rėmėjų lėšomis.

Šiais metais rugsėjo 2 d. Vilniuje, Katedros aikštėje vykusi šventė „Tau, Vilniau!“ tapo socialinės įtraukties renginiu, kurio moto – „Už miestą tau ir man“. Į šį didžiulį susibūrimą suvažiavo apie 2000 dalyvių iš visos Lietuvos. Tai – neįgaliųjų skėtinių asociacijų meno mėgėjai, NVO vaikams konfederacijos nariai, kiti bendraminčiai. Į šventę įsiliejo ir nemažas būrys savanorių, pagalbininkų: Garbės sargybos kuopos kariai, Pasieniečių mokyklos kursantai, Vilniaus Lietuvių namų moksleiviai ir kt. Renginį, kuris buvo verčiamas į gestų kalbą, nuotaikingai vedė ilgametis draugijos „Guboja“ bendražygis, dainininkas Jurgis Brūzga.

Šiemet pasiūlėme naujų veiklų, idėjų. Renginys prasidėjo iškilminga dalyvių eisena nuo Rotušės aikštės, kurioje dalyvavo daugiau 200 dalyvių. Eiseną vedė Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras  „Trimitas“, vadovaujamas maestro Ugniaus Vaiginio. Iškilmingo atidarymo metu buvo gausu jungtinių pasirodymų, kuriuose parengė orkestras „Trimitas“, neįgaliųjų nacionalinio „Spalvų muzikos“ orkestras, choras ARTyn, dainininkai Ramūnas ir Aušra Difartai bei Vaidas Baumila. Organizatorių vardu visus susirinkusius pasveikino draugijos „Guboja“ pirmininkė Viktorija Vitaitė, renginio globėjas Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Vilniaus m. savivaldybės vicemeras Gintautas Paluckas, Ministro Pirmininko patarėjas Juozas Bernatavičius, Neįgaliųjų reikalų departamento prie SADM direktorė Asta Kandratavičienė. Po sveikinimo kalbų atidarymą tęsė liaudiškų šokių grupė „Šimtažiedis“ ir Kauno kurčiųjų reabilitacijos centro kolektyvas „Skambanti tyla“. Iškilmingą atidarymą gražiai papildė Kauno neįgalaus jaunimo centro perfomansas „Pasidalijimas“, skirtas Lietuvos Valstybės atkūrimo 100-čiui pažymėti.  Vėliau Arkikatedroje Bazilikoje buvo aukojamos Šv. mišios, kurios buvo verčiamos į gestų kalbą, po kurių Katedros aikštėje nuvilnijo koncertas „Už miestą tau ir man“. Jame pasirodė skėtinių neįgaliųjų asociacijų deleguoti meno mėgėjų kolektyvai, tokie kaip VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro liaudies teatras „Mimika“, Šiaulių kultūros centro aklųjų ir silpnaregių skyriaus folkloro ansamblis „Sedula“, VšĮ Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro imituojamųjų dainų atlikėjas Saulius Matačinskas, Šiaulių miesto savivaldybės globos namų – centro „Goda“ „Spalvų muzikos“ orkestro grupė ir kt., o taip pat dainininkai, daugeliui pažįstami iš TV projektų: Giedrė Vokietytė, Aurimas Papečkys, Emilis Korickij bei šaunieji renginio draugai – Vilniaus vaikų ir jaunimo popdainavimo studijos „Hey!“ dainininkai ir Kristinos Piekautaitės šokių studija. Tuo pat metu Bernardinų sode šurmuliavo meno kolektyvų dūzgės, kuriose dalyvavo daugiau kaip 20 kolektyvų iš Kauno, Kėdainių, Telšių, Molėtų, Utenos ir kt. Šių kolektyvų pasirodymus papuošė VšĮ „Neįgaliųjų Naujasis teatras“ aktoriai. Šventę „Tau, Vilniau!“ vainikavo spalvingas Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo (vadovas – kapitonas Ričardas Čiupkovas) pasirodymas.  

 Vilniečiai ir miesto svečiai ne tik turėjo galimybę apžiūrėti ir įsigyti suvenyrų, meninių dirbinių, pasiklausyti nuotaikingų pasirodymų, šauniai pasilinksminti, bet ir dalyvauti sportinėse, edukacinėse, kitose veiklose, kurias organizavo neįgaliųjų organizacijos, o taip pat Lietuvos Parolimpinis komitetas,  VšĮ „Sveikas miestas“, Lietuvos aktyvios reabilitacijos asociacija, UAB PERCUSSION PLAY BALTICS, VšĮ „Artoteka“, LPF „Maistas sielai ir kūnui“  ir kt.
Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“, 25 metus veikianti neįgaliųjų socialinės integracijos ir atskirties mažinimo srityse džiaugiasi, kad „Sostinės dienos 2018“ tapo svetingesnės negalia turintiems kūrėjams: rugsėjo 1 d. prie Nacionalinio dramos teatro koncertavo dainininkai Aurimas Papečkys, Emilis Korickis bei Gražvydas Sidiniauskas, o vakare  Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai dalyvavo projekto „Dialogas tamsoje™“ programoje, kurioje vadovais dirbo išskirtinai tik aklieji arba silpnaregiai instruktoriai ir atlikėjai. Vieną iš svarbiausių šių metų laimėjimų – kurčiųjų bendruomenė buvo pakviesta dalyvauti „Sostinės dienų 2018“ uždaryme, kuriame pirmą kartą buvo vertimas į gestų kalbą. Norisi tikėti, kad  tai taps gražia tradicija ir kituose Vilniaus bei šalies svarbiausiuose renginiuose.

Šventės organizatoriai nuoširdžiai dėkoja: 

–   visiems dalyviams, savanoriams, pagalbininkams už bendrystę, entuziazmą, kūrybiškumą, gerą nuotaiką; 
–   Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui už nuoširdžią renginio globą;
–   LR Krašto apsaugos ministerijai už kasmetinę paramą ir pagalbą;
–   Neįgaliųjų reikalų departamentui prie SADM už skirtą finansavimą;
–   Vilniaus miesto savivaldybei už skirtą finansavimą, organizacinę paramą ir pagalbą;
–   VšĮ „Vilniaus festivaliai“ už galimybę šią tradicinę šventę vėl rengti „Sostinės dienų“ metu;
–   Nuolatiniams renginio rėmėjams ir draugams:  UAB „Blikas“, Vilniaus apskrities Gestų kalbos vertėjų centrui už paramą, pagalbą;
–   VšĮ „Sveikas miestas“, Lietuvos Parolimpiniam komitetui, Lietuvos aktyvios reabilitacijos asociacijai  už sportinių veiklų pristatymus.
 

LSKD „Guboja“ informacija

Nuotraukos (nuotr.: Natalijos Sevostjanovienės)

Daugiau renginio nuotraukų rasite čia